14

Değerli Demoksan Üyeleri;

Üyelerine kar payı dağıtmadan, faiz ve başka adlarla üyelerine para aktarmamak şartıyla, üyelerinin zaruri ihtiyaç maddelerini ve diğer mal ve hizmetlerle kısa vadeli kredi ve mikro kredi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurulan Demoksan bu güne kadar amacı doğrultusunda hizmet vermiş ve son üye kalana kadar bu hizmetini sürdürmeye devam edecek olup Demoksan’dan ayrılan üyelere aktarılan yardım fonu dağılımı da bu mantık üzerine oluşturulmuştur.


2012 yılında, vefat eden 2 üyemize ölüm yardımı yapılmış, Emeklilik ve İstifa talepleriyle ayrılan 76 üyemize birikimleri olan toplamda 386.020,48 TL ödenmiş ve 512 üyemize 2012 yılı içerisinde 5.025.900,00 TL (erken kapama ve tekrar kredi kullanma dahil) ihtiyaçlarına özel vadeli kredi ve mikro kredi kullandırılmıştır.


Üyelerimizin çıkarları doğrultusunda, gelişmeleri takip ederek, önümüzdeki dönemde Bireysel Emekliliğin getirilerinin sağladığı menfaatler doğrultusunda isteyen üyelerimizin birikimlerini aktararak BES’ e geçiş yapmaları konusunda düzenlemeler yapılmıştır. İsteğe bağlı olarak BES’ e geçme kararı aldığımız Genel Kurul tarihinden bu yana farklı Emeklilik Firmalarıyla görüşmelerimiz olmuş ve devam etmektedir. BES konusundaisteyen üyelerimizin Demoksan’da bulunan birikimlerinin BES’e aktarılması hususunda yapılan duyuruların ardından Sandığımıza yapılan yazılı müracaatların toplamı 9 üyedir. Bu sayı beklenenin çok altında kalmıştır.


BES firmaları grup geçiş planlarını net sayıya göre yapmakta ve üyelere sağlanacak ilave menfaatlerin sisteme geçiş yapan kişi sayısına göre ayarlanacağı bildirilmektedir. BES’e geçiş uygulamasında geçmişe dönük borçlanmalar için herhangi bir BES firması ile anlaşma yaptıktan sonra Demoksan tarafından bağımsız bir firmaya aktüerya çalışması yaptırılması zorunludur.


Yaptırılması gerekenaktüerya çalışmasının piyasa fiyatı 12.000 TL ile16.000 TL arasında değişmekte olup işlem için geçiş yapan kişi sayısı kaç olursa olsun aynı fiyatın ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca aktüerya çalışmasından sonra sürecin devamında Hazine Müsteşarlığı’na müracaat edilip Hazine Müsteşarlığınca aktürya çalışması onaylandıktan sonra BES’e geçiş yapılmakta olup sürecin bürokrasi kısmı uzamaktadır.


Sürecin devamında ise Hazine Müsteşarlığı tarafından ilgili sandığın fesih kararı uygulamaya konulmaktadır. Geçmişte bu işi gerçekleştiren, Noterler Birliği Sandığı, Merkez Bankası Sandığı ve PTT Sandığı’ dır. Bu kurumlar da sandıklarını fesih kararından sonra çalışma başlatmışlar ve çalışma süresi yaklaşık 1,5 yıl sürmüştür. İlk etapta duyurusunu yapmış olduğumuz geriye dönük borçlanarak BES’ e geçiş yapılması ilk BES yasasına göre çok cazip gelse de, Sandığımız üyelerinin ortalama yaşı 44 ila 48 olduğu dikkate alındığında yeni BES yasasına göre geriye dönük borçlanmanın çok fazla bir faydası olmadığı açıktır. 2013 yılı başından itibaren yürürlüğe giren ve katılımcılara yatırdıkları aidat üzerine% 25 Devlet katkısı sağlayan yeni sistemden faydalanmak bizimde hedefimizdir.


Sandığımız üyelerinin çıkarları doğrultusunda en doğru hamleyi yapmak tek amacımızdır. Bu sebeplerden dolayı Nisan 2013 ayı sonuna kadar, isteğe bağlı BES’e geçmek isteyen üyelerimizin müracaatları toplanarak, Nisan ayı sonunda yapılan müracaat sayısına göre Sandığımıza en iyi teklifi sunacak BES firmasıyla anlaşma yapılacak olup, müracaat eden üyelerin birikimlerinin yılsonuna kadar yüksek aidat ödeyerek, Devlet katkısından maksimum yararlanmak istiyoruz. (Örnek: Üyenin mevcut olan birikimi 5.000 TL ise yıl sonuna kadar aidat olarak 5.000 TL BES’ aktarılarak % 25 lik Devlet Katkısı ile 1.250 TL üyeye ekstra kazanç sağlanacaktır.) Buna göre Demoksan’dakibirkimleriniBES’e geçirmek isteyen üyelerimizin haber ekinde bulunan dilekçenin imzalanarak 30 Nisan 2013 tarihine kadar Şube Başkanlıklarına veya Demoksan’a ulaştırmaları gerekmektedir.


Toplanacak müracaatlar sonucunda Mayıs ayı içerisinde geçiş yapılacak BES firması ve detaylar ilan edilecektir. Yapılan çalışmalarda Demoksan üyelerinin yanı sıra Demok üyelerinin de giriş için aynı kazançlardan yararlanması sağlanmıştır. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz.

 

14.03.2013

Talip ÜNAL                                       Alpaslan TAYLAN

Demoksan Başkanı                            Demok Genel Başkanı

 

Başvuru Dilekçesi İçin Tıklayınız

Okunma Sayısı: 4577
resim